I live with my fully passion for music every single day.

Jestem torunianką. Ukończyłam studia na wydziale pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego i podyplomowe na Uniwersytecie SWPS z Kształcenia Głosu i Mowy. Dwie zabawne i miłe nagrody z czasów studenckich to Grand Prix Festiwalu Piosenki Miłosnej w Poznaniu i Miss Obiektywu Debiutów Opolskich. W czasie studiów za recital songów Brechta – “Mein lieber Brecht”, na festiwalu akademickim FAMA otrzymałam stypendium za “intrygującą osobowość artystyczną”. Wystąpiłam w 500 spektaklach w słynnym brodwayowskim składzie musicalu METRO. Po nowojorskiej premierze NEW YORK NEWSDAY pisał o “pięknej, wysokiej blondynce śpiewającej słodko i zmysłowo jak barytonowy saksofon”.

joanna dark

Foto : Rafał Nowak

Po powrocie z Ameryki opuściłam “Metro” i wkroczyłam w świat mody. Współpracowałam z najsłynniejszymi jej postaciami – Grażyną Hasse, Barbarą Hoff i Jerzym Antkowiakiem. Podczas jego pokazów śpiewałam piosenki Marleny Dietriech.

W 1995 nagrałam swoją pierwszą płytę – “Nie bój się latania” dla firmy Polygram. Przeboje z niej to “Senna jak lawina” i “Moja religia”. Niedługo potem zaśpiewałam piosenkę czołówkę – “Krąg życia” do polskiej wersji filmu KRÓL LEW.

Zagrałam u boku Daniela Olbrychskiego w filmie Jacka Bromskiego “To ja złodziej”, a piosenka “Senna jak lawina” znalazła się na krążku CD do filmu. W serialu “Marzenia do spełnienia” Magdaleny Łazarkiewicz śpiewałam swoja ukochaną wersje przeboju “Przytul mnie”.

W 2001 wyprodukowałam własny recital z piosenkami o miłości z akompaniamentem kwartetu jazzowego – pod wodzą Bogdana Hołowni pt. “Przytul mnie”. Premierę miał w Teatrze Nowym u Adama Hanuszkiewicza.

W międzyczasie wzięłam udział w spektaklu “Ostatni bal – listy do Agnieszki Osieckiej” Hanny Bakuły z piosenkami Agnieszki Osieckiej.

W 2005 roku nagrałam płytę DARK NIGHT z zaskakującymi wersjami wielkich, polskich przebojów – “Windą do nieba“, “Przytul mnie“, “Dmuchawce, latawce, wiatr”.

Krążek BAR NOSTALGIA ukazał się w 2009 roku i jest ambitną próba zmierzenia się ze światowymi standardami. Brzmią na niej “Besame mucho”, “Stormy weather” czy “God bless the child”. Na płycie pojawia się utwór „Nocny sufit” skomponowany przez Seweryna Krajewskiego do słów Marka Dutkiewicza. Wsparcie muzyczne zagwarantowała elita polskich muzyków Bogdan Hołownia, Paweł Pańta, Cezary Konrad, Jacek Królik, Klaudiusz Baran, Marcin Kajper i inni.

Tytułowy utwór “Dziś Bar Nostalgia” jako jedyny premierowy na płycie napisali – Seweryn Krajewski i Marek Dutkiewicz.

W 2016 roku zaśpiewałam koncert piosenek Agnieszki Osieckiej na zaproszenie Agaty Passent i Fundacji Okularnicy. Było to bezpośrednią inspiracją do powstania materiału, który złożył się na płytę “Krajewski na dziś”, która pojawia się w październiku 2017 roku.

Na mojej półce dumnie stoją obok siebie dwie nagrody.
Jubileuszowa SAWP – Stowarzyszenia Artystów Wykonawców i
Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
W roku 2019 pojawiła się na rynku kolejna moja płyta – tym razem dla dzieci – Wyspa dzieci – piosenki babci i dziadka.
Krążek ten został nominowany do nagrody fonograficznej
Fryderyk 2020.
Pandemiczny rok 2020-sty wcale mnie nie zwolnił. Nagrałam materiał na następną płytę, która ukaże się już w 2021 roku.
To projekt noszący tytuł – Osiecka, Przybora – ale JAZZ.