joanna dark

PISMO ANGORA MAJ 2009 PRZEMYSLAW BOGUSZ

Cytujemy fragmenty

Nikomu nie można odmówić relaksu przy lirycznych balladach.

Autorskich wersjach utworów Marilyn Monroe ,Marleny Dietrich….czy tez “Besame mucho” ,”Poczekalni PKP” albo “Juz nigdy” Wszystkie w oryginalnych językach! Zaśpiewanych mocno aczkolwiek delikatnie. Ujmująco, a dobitnie. Wyraziście. Na pozór męczeńsko, a z polotem.

Z tytułowym “Barem Nostalgia” napisanym przez duet Krajewski – Dutkiewicz na czele.

 

Pismo PANI

Niski głos,dobra prezencja,zdecydowany charakter. (….) Jej plyta “Bar Nostalgia” to w większości zbiór światowych,ciekawie zaaranżowanych standardów. (….) Materiał, po który Dark sięgnęła, wydaje sie dla niej stworzony. (….)

autor: Maciej Gajewski

 

Pismo JAZZ FORUM

(…)”Bar Nostalgia” ma swój klimat, nastrój melancholii i pewnej nostalgii

pozwalający kontemplować kompozycje(…)

(…)Wykonania utworów mogą służyć za przykład stylowego i dojrzałego interpretowania materii wokalno-instrumentalnej odwołującej się do źródeł jazzowych i popularnych. Podobnie aranżacje piosenek i standardów prezentują rzetelny profesjonalizm. No i, co najważniejsze, głos pani Dark jest sugestywny, ma interesującą barwę i prezentuje autentyczną wrażliwość kobiecą, co w konsekwencji czyni omawianą propozycje za niebanalną i wartą poznania.

Autor: Piotr Kałużny

 

Strona internetowa empik.com – Marek Wiernik POLECA

Z jednej strony, co to za sprawa wyśpiewać kilka sprawdzonych i nieśmiertelnych światowych standardów. No, ale wykonanie ich po swojemu, kreując przy okazji nową, artystyczną jakość, wystawia wielce interesującej wokalistce ocenę celującą. Już sam tytuł krążka jest świetną zapowiedzią jego zawartości. Zbiór osobistych wersji starych przebojów ma charakter nostalgicznej wędrówki po zadymionych, wypełnionych jazzowymi klimatami i erotyką, barach. Aksamitny głos Joanny, rozpływający się w „pościelowych” balladach jazzowych i bluesie albo ożywiony w kawałkach swingowych, dodaje tylko wiarygodności projektowi, który zjednoczył plejadę czołowych polskich instrumentalistów.

To wielka przyjemność móc posłuchać improwizującego pianistę Bogdana Hołownię, gitarzystę Jacka Królika, kontrabasistę Pawła Pańtę, czy perkusistę Cezarego Konrada. Po angielsku, polsku, niemiecku i hiszpańsku, Dark przypomina nam piosenki z repertuaru m.in. Marylin Monroe, Billie Holiday i Marleny Dietrich. Nie zabrakło na płycie i naszych, kultowych już utworów, jak choćby odkryty na nowo hit Elżbiety Mielczarek “Poczekalnia PKP”. Polecam ponadto premierowy utwór tytułowy, autorstwa Seweryna Krajewskiego i Marka Dutkiewicza, jednocześnie współproducenta krążka.

Tak sobie myślę, że jeśli nowy album Diany Krall “Quiet Nights” jest najchętniej kupowanym wydawnictwem w naszym kraju, to równie klasowa płyta “Bar Nostalgia” Joanny Dark zasługuje na podobny poklask.

Marek Wiernik

Daniel Wyszogrodzki – Kulturalny Październik | Muzyka – Zwierciadło

 

Bar Nostalgia MAGIC RECORDS

Doskonały album na jesień. Popularna piosenkarka zmierzyła się ze światowymi standardami, nadając im ton słowiańskiego rozrzewnienia. Joanna Dark potrafi stworzyć intrygujący dystans, w którym (pozorny) chłód jej interpretacji wyzwala gorące emocje w słuchaczu. Mamy tu piosenki Marleny Dietrich („Ich bin von Kopf bis Fuss…”) Billie Holiday („Don’t Explain”) oraz polski evergreen „Już nigdy” Petersburskiego i Własta. Znaczący udział w nadaniu tej płycie nastroju mają muzycy jazzowi m.in. Bogdan Hołownia (fortepian), Paweł Pańta (kontrabas), Cezary Konrad (perkusja) i Jacek Królik (gitara). W światowy repertuar naturalnie wpisuje się piosenka premierowa „Dziś Bar Nostalgia” ze słowami Marka Dutkiewicza (producenta płyty) i muzyką Seweryna Krajewskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *